15 lutego 2016 Udostępnij

Kilka słów o konserwacji niszczarki

Niszczarki, które mają pracować w zakresie cięcia na ścinki dokumentów będą wymagały smarowania specjalnym olejem. Jak pokazuje doświadczenie nie warto dyskryminować pod tym kątem także paskowych niszczarek, które również warto w ten sposób konserwować. Smarowanie może być dokonywane w dwóch rozwiązaniach. Można zdecydować się aplikować olej bezpośrednio na noże wtedy w czasie pracy olej ma się rozprowadzić. Można także zdecydować się nałożyć olej na kartki papieru do zniszczenia i włożyć do urządzenia. Wtedy w czasie pracy noże mają się naoliwić.

Niezależnie w jakiej formie będzie to dokonywane zawsze będzie to ważna sprawa, która wpływa na jakość pracy urządzenia. Jeśli więc nie chcemy spadku wydajności to na pewno warto o tym pamiętać. Są także takie urządzenia, które mają system sam dbający o oliwienie, ponieważ taki, który będzie się włączał automatycznie. Można tutaj zdecydować się na taki sprzęt, ponieważ po zniszczeniu 500 stron następuje oliwienie, gdy widzimy, że sprzęt gorzej pracuje także sami możemy ten proces uruchomić.

Prawidłowa konserwacja niszczarki Z zasady używamy niszczarki, by dokumentów pozbywać się w taki sposób, że będzie to dla nas bezpieczne. Chodzi o to, by zminimalizować taką sytuację, w której ktoś będzie mógł zapoznać się z naszymi dokumentami. Dlatego warto wykazać pewną staranność w trakcie niszczenia. Dokumenty wkładamy prostopadle do linii tekstu. Dobrze będzie także przed opróżnieniem kosza trochę wymieszać takie ścinki, które powstały. Jeśli istnieje taka możliwość to zawsze można poddać je termicznej obróbce. Oczywiście zanim w ogóle wprowadzimy jakieś dokumenty do niszczarki warto dobrze sprawdzić czy na pewno chcemy je zniszczyć. Jeśli włożymy je do szczeliny procesu nie będzie się dało cofnąć. dlatego czasami niekiedy będzie lepiej sprawdzić dwa razy co będzie niszczone.

Bartosz Uryn

Ekspert do spraw druku laserowego.