30 kwietnia 2022 Udostępnij

Jak ból dolnego odcinka kręgosłupa może stać się wyrokiem na całe życie?

Tak wiele słyszymy o tym, że należy siedzieć prawidłowo, aby uniknąć bólu, ale najczęściej ta rada jest pomijana. Czy jesteś winny pochylania się? Czy w ogóle wiesz, jak wyregulować swoje krzesło biurowe? Czy masz ergonomiczne krzesło, a jeśli tak, to czy masz pojęcie, jak wykorzystać jego maksymalny potencjał?

Większość ludzi nie siedzi prawidłowo - to fakt. Jeżeli masz do dyspozycji odpowiedni sprzęt, np. przełożony udostępnił Ci krzesło do pracy, które można łatwo regulować i które sprawi, że Twój dzień pracy będzie bardziej komfortowy, powinieneś z niego korzystać! Jeśli nie masz takiego wyposażenia, zwróć uwagę na ten problem i poproś o nie. Ból pleców nie jest czymś, z czym należy się borykać, a statystyki dotyczące straconych dni pracy również są dość zaskakujące.

Na przykład według Amerykańskiego Stowarzyszenia Chiropraktycznego (ACA) ogólny ból pleców jest przyczyną 264 milionów dni straconych w pracy każdego roku. To ogromna liczba. Musimy wziąć pod uwagę wielkość Stanów Zjednoczonych, ale pomyślmy, że na każdą osobę pracującą w USA na pełen etat przypadają dwa stracone dni robocze.

Wzrost popularności lumbago

Ból pleców może dotyczyć każdej części pleców, szyi i ramion, ale jedna konkretna dolegliwość bólowa jest bardziej powszechna niż inne - lumbago. Jest to w zasadzie medyczna nazwa bólu dolnej części pleców. Ból w dolnej części pleców może pojawiać się i znikać, ale jeśli pozostanie bez opieki przez dłuższy czas, łatwo może stać się problemem przewlekłym. Oznacza to, że prawdopodobnie będziesz odczuwać ból kręgosłupa, począwszy od szyi, a skończywszy na biodrach, prawdopodobnie do końca życia.

Powodem, dla którego ból dolnej części pleców może stać się wyrokiem na całe życie, jest to, że możesz myśleć, że go pokonałeś, że go wyleczyłeś, ale potem wystarczy jedno potknięcie, jeden dzień, kiedy nie siedzisz prawidłowo i bum! ból powraca. Lumbago nie jest czymś, czego łatwo się pozbędziesz, ale dobra wiadomość jest taka, że dzięki wczesnemu wykryciu możesz zminimalizować jego skutki, a czasem nawet całkowicie je wyeliminować.

Jak sobie radzić z bólem dolnej części pleców

Oczywiście, pierwszym krokiem jest nauczenie się, jak prawidłowo siedzieć! Jeśli nie masz krzesła biurowego z podparciem, porozmawiaj ze swoim przełożonym i poproś o nie. Jest on odpowiedzialny za Twoje zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy, a jeśli zwrócisz uwagę na ten problem, musi zrobić wszystko, co w jego mocy, aby go rozwiązać. Do wyboru jest wiele różnych rodzajów krzeseł biurowych, np. krzesła ergonomiczne, krzesła regulowane, krzesła z siatki, i chodzi o to, co najbardziej Ci odpowiada.

Oto kilka innych sposobów radzenia sobie z bólem dolnej części pleców i zmniejszania go

  • Rób regularne przerwy w pracy, wstań, przejdź się i dobrze rozciągnij. Pomaga to odbarczyć dyski w plecach i rozluźnia wszystko.
  • Nie ulegaj pokusie zbyt długiego odpoczynku - musisz pozostać aktywny, aby nie dopuścić do zajęcia pleców
  • Spróbuj uprawiać łagodne sporty, np. pływanie, jogę, pilates i spacery.
  • Upewnij się, że wiesz, jak prawidłowo siedzieć - z komputerem na odpowiedniej wysokości, stopami na podłodze i prostymi plecami.
  • W celu złagodzenia dyskomfortu należy stosować zimne i gorące okłady.

Podsumowując, nie powinieneś odczuwać dyskomfortu podczas pracy, więc jeśli regularnie zauważasz, że nie czujesz się komfortowo, upewnij się, że działasz już teraz, aby uniknąć opóźnień i przekształcenia się problemu w długotrwały, przewlekły problem.

Czy lumbago/ból dolnej części pleców to poważna sprawa?

W większości przypadków ból dolnego odcinka kręgosłupa nie jest poważnym problemem ani chorobą, której nie można rozwiązać, ale są przypadki, które należy zbadać, jeśli stwierdzisz, że problem nie ustępuje po zastosowaniu metod samopomocy. Większość problemów z dolną częścią pleców nie trwa przez całe życie, ale jeśli się je ignoruje, mogą utrzymywać się znacznie dłużej niż powinny. Może to sprawić, że życie zawodowe stanie się nieprzyjemne, a już na pewno nie wpłynie pozytywnie na poziom wydajności.

Pierwszym krokiem jest rozmowa z przełożonym, ale warto też sprawdzić, czy rzeczywiście wiesz, jak prawidłowo używać swojego obecnego krzesła. Jeżeli masz już ergonomiczne lub regulowane krzesło, może się okazać, że po prostu nie używasz go w najbardziej efektywny sposób. Poświęć trochę czasu na sprawdzenie różnych ustawień i znajdź środek, który Ci odpowiada. W ten sposób nauczysz się prawidłowo siedzieć i pozbędziesz się obiboków na zawsze!

Bartosz Uryn

Ekspert do spraw druku laserowego.