22 lutego 2016 Udostępnij

Niszczarki – na co zwrócić uwagę przed kupnem

Bezpieczeństwo użytkowania. Dobrze sprawdzi się tutaj marka Fellowes, która ma specjalny system zabezpieczający, który zatrzyma pracę noży w momencie, gdy dotknie się szczeliny wejściowej. Inna blokada jest elementem zabezpieczającym przed przypadkowym uruchomieniem urządzenia. Ale także inni producenci cały czas idą do przodu i wprowadzają swoje elementy zabezpieczające. Mamy takie rozwiązania jak zabezpieczenie silnika przed przegrzaniem, odcięcie zasilania czy też przypadkowego zablokowania papieru albo blokada otwarcia drzwiczek czy klapki, która zabezpiecza szczelinę podawczą.

Jakość. Tu szczególnie ważne są następujące elementy: - noże tnące – dobre noże poradzą sobie z zszywkami albo spinaczami. Producent powinien dawać na nie przynajmniej pięć lat gwarancji. W niektórych urządzeniach ta gwarancja do nawet około 20 lat. - zespoły noży tnących są obudowane - przekładnia ma zastosowane koła zębate, które przygotowane są ze specjalnego tworzywa sztucznego lub też napędu łańcuchowego z utwardzoną stalą węglową. - dobrze przygotowane powinny być separatory - silnik musi być mocny ale również energooszczędny. Dobrze będzie, gdy urządzenie wyłączy się po okresie nieaktywnym jak i też będzie można użyć więcej mocy, gdy będzie jakaś trudność z niszczeniem kartek.

Jakość niszczarki

Można także liczyć na dodatnie wartości, gdy pojawią się takie rozwiązania jak: - systemy, które pozwalają na włożenie zbyt dużego pliku kartek. W niektórych urządzeniach mamy takie rozwiązania, stosowane są także miarki grubości, tak by nie dało się włożyć zbyt dużej ilości kartek - wyciszenie niszczarki to rozwiązanie korzystne, szczególnie gdy sprzęt ma bardzo dużo pracować i tym samym wytwarzany w czasie pracy hałas mógłby się okazać męczący. - dobrze przygotowany system informacyjny, który będzie nam podpowiadał jak urządzenie pracuje - osobne pojemniki na nośniki danych i papier - przygotowanie takiej szczeliny podawczej, którą będzie miało się pod ręką i będzie można wygodnie wprowadzać dokumenty do zniszczenia. - duży kosz, który pozwoli nam na dłuższa pracę bez konieczności opróżniania wypełnionego pojemnika.

To na pewno korzystne, gdy niszczy się dużo dokumentów, gdyż ciągłe opróżnianie pojemnika stanie się dla nas męczące. Warto wiec przy zakupie niszczarki wziąć wiele różnych kwestii pod uwagę, ponieważ to wszystko ma swoje istotne znaczenie i od tego będzie zależeć czy uda się rzeczywiście dopasować takie rozwiązania, które będą dla nas najkorzystniejsze i sprawią, że praca z niszczarką będzie wygodna.

Roman Tutek

Szef fabryki produkującej komponenty do niszczarek i drukarek.