12 lutego 2016 Udostępnij

Drukarki Laserowe – zalety i wady

Drukarki laserowe w porównaniu z urządzeniami atramentowymi są jednak dość nowym produktem. Dlatego w większości domów długi czas królowały urządzenia atramentowe. Od jakiegoś czasu dopiero zaczęły się pojawiać drukarki laserowe w większej ilości i rzeczywiście odkąd się pojawiły ich pozycja coraz bardziej się umacnia. Można więc zauważyć, że każdy chce takie urządzenie posiadać. A dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim drukarki laserowe są szybsze, nowocześniejsze i dają nam naprawdę jakość w trakcie wydruków. Dlatego właśnie wiele osób się zastanawia nad tym czy rzeczywiście warto kupować drukarkę laserową.

Jeśli chodzi o monochromatyczne drukarki to wydaje się, że rzeczywiście będą one doskonałym wyborem w formie laserowej, ponieważ koszty wydruków będą tutaj nawet około 10 razy niższe niż przy urządzeniach laserowych. Jeśli wiec kupowana przez nas drukarka ma być przeznaczona wyłącznie do dokumentów tekstowych to rzeczywiście wydaje się, że urządzenie laserowe naprawdę bardzo dobrze się sprawdzi. Trzeba się jednak liczyć z tym, że takie drukarki jednak mają słabą jakość, gdy chodzi o rozdzielczość druku, dlatego też musimy się liczyć z tym, że jeśli chodzi o drukowanie jakichś czarno białych grafik musimy być liczyć się z tym, że taki wydruk i tak nie będzie na odpowiednim poziomie.

Przestrzeń barw CMYK W tekście rzeczywiście nie będzie widać żadnej różnicy, ale jeśli chodzi o drukowanie w grafik już można będzie zauważyć, że laserowe urządzenie będzie gorsze. Inaczej jednak sytuacja będzie wyglądać, gdy chodzi o drukarki laserowe kolorowe, które jak wiadomo będą musiały drukować w czterech kolorach w zakresie systemu CMYK. To oczywiście sprawia, że koszt wydruku będzie liczył się razy cztery. Mimo tego i tak będzie znacząco tańszy niż w drukarkach atramentowych. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie będzie dobrym wyborem, ponieważ laserowa drukarka kolorowa jest droga i każdy toner również będzie sporo kosztował. Między innymi właśnie dlatego wybór przy drukarkach kolorowych nie jest tak jednoznaczny jak w przypadku urządzeń monochromatycznych.

Bartosz Uryn

Ekspert do spraw druku laserowego.