8 lutego 2016 Udostępnij

Części zamienne do drukarek laserowych – słowniczek pojęć

Drukarki laserowe obecnie są coraz częściej stosowane i wykorzystuje się już nie tylko w firmach takie urządzenia, ale często także w domach prywatnych. Budowa takich drukarek jest skomplikowana i dużo zależy od rodzaju drukarki, gdy chodzi o zastosowane rozwiązania. Do wykonania wydruków drukarka będzie używać procesora obrazu rastrowego, który odpowiada za modelowanie lasera i tym samym tworzy na bębnie światłoczułym obraz. Za ten proces odpowiada developer a więc cząsteczka żelaza, która znajduje się na wałku magnetycznym co decyduje o przenoszeniu tonera na bęben. Toner na kartkę przenoszony będzie dotykiem i wspomagany może być przez przeciwny ładunek elektryczny elektrody.

Kolejny etap to utrwalenie tonera na kartce papieru. Czynność taka będzie regulowana przez fuser, który będzie budowany z dwóch podgrzewających kartkę wałków. W sumie dochodzi tam do podgrzania do 200 stopni kartki papieru co gwarantuje stopienie tonera z taką kartką. Jeśli druk ma być wykonywany w kolorze to kolejne barwy składowe będą nakładane na taki wydruk w takiej samej formie. Zastosowanie kolorów dodatkowych to oczywiście poprawa głębi tonalnej i tym samym mniejsze zużycie tonerów.

W procesie tworzenia obrazu bierze udział bardzo wiele różnych części, które decydują o tym jak drukarka pracuje i dlatego można je tutaj wspomnieć.

  • Pickup roller lub feed roller. To rolka, niekoniecznie okrągła, chropowata, która ma gumową powierzchnię i będzie odpowiadać za pobieranie kartek z podajnika
  • Separator lub Separation Pad. Gumowa prostokątna część, która jest odpowiedzialna za pobieranie pojedynczych kartek z podajnika. Jeśli pobieranych będzie kilka w trakcie druku to znak, że ten element został uszkodzony. 
  • Transfer roller (elektroda rozładowująca). Element, który może przypominać gąbkę. Odpowiada za przyciąganie tonera z bębna światłoczułego na kartkę papieru. Elektroda, która położona jest blisko bębna będzie widoczna, gdy wyjmuje się kartridż.
  • Bearing. Łożysko wałka grzejnego lub wałka dociskowego. To element, który odpowiada za ruch wałka dociskowego. Jest wytrzymały na nacisk i wysoką temperaturę, dlatego będzie spokojnie pracował przez długi czas.
  • Thermistor. Czujnik temperatury drukarki
  • Fuser Gear Zębatka, która odpowiada za to jak napędzany będzie moduł utrwalania fuser. Może pracować na różnej liczbie trybów. 
  • Fuser. To ta część drukarki, która ma odpowiadać za utrwalenie tonera na kartce papieru. Będzie zbudowana z dwóch wałków, które ostatecznie pracują tak jak grzałka. 
  • Heting lamp / heating element (lampa grzejna) Element grzewczy fusera, który tworzy wysoką temperaturę i odpowiada za utrwalenie tonera na kartce.
  • Upper fuser roller / heating roller. Wałek grzewczy, który odpowiada za to, że toner jest dobrze wtopiony w kartkę papieru.
  • Fuser slim sleeve. Element, który będzie odpowiadał za wtopienie tonera w kartkę papieru podobnie jak wspomniane wcześniej części.
  • Pressure roller (wałek dociskowy) Gumowy wałek, który odpowiada za dociskanie kartek do folii fuser. Jeśli element jest uszkodzony to miejcowo toner nie będzie dobrze utrwalony.
  • Flag. Mechaniczny czujnik np. przelotu papieru
  • Delivery Roller. Rolki, które pozwalają przenosić kartkę między poszczególnymi modułami urządzenia.

Bartosz Uryn

Ekspert do spraw druku laserowego.