23 maja 2022 Udostępnij

Jak sprawić, by elastyczny czas pracy działał na Twoją korzyść

Coraz więcej pracodawców dostrzega realne korzyści płynące z pomocy pracownikom w osiągnięciu większej równowagi między życiem prywatnym i zawodowym. Zamiast spędzać cały czas przy szklanym biurku, pracownicy chcą mieć możliwość uwzględnienia w swoim życiu obowiązków domowych i zajęć w wolnym czasie, bez uszczerbku dla życia zawodowego.

Istnieje wiele sposobów, aby to osiągnąć, ale dobrym rozwiązaniem może być elastyczny czas pracy.

Firma, która stosuje elastyczny czas pracy, jak sama nazwa wskazuje, oferuje elastyczne godziny pracy. Mimo to obowiązują podstawowe godziny pracy, dzięki którym biuro nie pozostaje bezobsługowe w okresach wzmożonego ruchu i nikt nie siedzi przy biurku. Oznacza to, że w pozostałym czasie pracownik może wybrać, czy chce pracować w domu, w kawiarni lub w przestrzeni do pracy zespołowej, czy też może tak zorganizować swoje godziny pracy, aby nie pracować z samego rana, a później lub odwrotnie.

Aby elastyczny czas pracy działał na Twoją korzyść, a co za tym idzie, abyś nie tracił czasu na siedzenie w skórzanych fotelach zarządu, nie będąc produktywnym, musisz określić, jakiego czasu potrzebujesz. Czy musisz rano odwieźć dzieci do szkoły? Czy po prostu uważasz, że popołudniami jesteś bardziej produktywny? Określ, kiedy najlepiej Ci się pracuje, a następnie dostosuj do tego godziny pracy.
Pod warunkiem, że siedzisz przy biurku przez ustalone godziny i pracujesz w tygodniowym wymiarze godzin, elastyczny czas pracy to świetny sposób na zapewnienie równowagi między życiem domowym i zawodowym, która Ci odpowiada.

Czy pracujesz w systemie elastycznego czasu pracy?

Dariusz Sobieraj

Tester nowych technologii niszczarek biurowych.